Mit kell tudni a bőrről és a bőr rétegeiről?

Mit kell tudni a bőrről és a bőr rétegeiről?

A bőr a külvilágtól védi testünket. Ennek köszönhetően az egyes rétegeknek is megvan a maga funkciója, melyek egymással teljes összhangban működnek. A hámréteg feladata a testet elhatárolni a külvilágtól, védeni az olyan tényezőktől, mint az UV-sugarak, de a külvilág baktériumaitól is ez a réteg véd minket. 

Az irha a bőr középső rétege. Egyesek még emlékezhetnek rá biológia óráról, milyen jól jön most az akkor szerzett tudás, össze lehet rakni az emléktöredékeket. A dermisben találhatóak a nyirokerek, az idegek végződései, az apró hajszálerek, és például a szőrszálak gyökerei is. Ez a réteg tehát zanzásítva a bőr energia- és tápanyagellátásáért, valamint az érzékelésért felel. Mégis szoros összeköttetésben van a vékony hámréteggel és a bőraljával. 

bőr rétegei

A subcutis vagy hypodermis, azaz a bőralja főleg a hőszigetelésért felelős, itt találhatóak a zsírsejtek, melyeknek főként védelmi szerepe van. A három réteg több alrétegre osztható, és egymással finom egyensúlyban állva látják el funkciójukat. A mi dolgunk, hogy megvédjük bőrünket a külső hatásoktól, belülről pedig a megfelelő vitaminfelvétellel, folyadékbevitellel, tudatos táplálkozással tehetünk bőrünk egészségéért. Nézzük meg rétegekre bontva, hogy pontosan mit tehetünk bőrünkért!

 

A hámréteg, azaz epidermis

A hámréteg fő funkciója az, hogy védőréteget képezzen a nap káros sugaraival, a külvilág vírusaival és baktériumaival, valamint a külső mechanikai hatásokkal szemben. A hámréteg legalsó rétege a bazális réteg, itt történik a hámsejtek képződése. Az új hámsejtek folyamatosan kifelé nyomják a felettük lévő hámsejteket, melyek végül lehullanak a bőrfelszínről. Ez a folyamat garantálja a bőr folyamatos megújulását. 

A bazális réteget három réteg követi, ezek a rétegek általában néhány sejtsorból állnak, leszámítva a szaruréteget, melyet akár 30 sejtsor is képezhet. Azonban ennek ellenére a bőr legvékonyabb rétege a hámréteg, néhány milliméter a vastagsága.

Amennyire kicsi ez a réteg, annál nagyobb a jelentősége. Ugyanis általában itt szívódnak fel és itt hasznosulnak a hatóanyagok. Ezen a rétegen múlik a bőr megjelenése, szépsége. A hidatálókrémekkel, különböző hatóanyagokkal a hámréteg rugalmasságát igyekszünk biztosítani.

Mit tehetünk az ép és egészséges hámrétegért? Olyan hatóanyagokkal kenjük, amelyek tényleg fel tudnak szívódni és tudnak hasznosulni. Figyeljünk a bőr eme külső rétegének pH-értékére is, mert az enyhén savas PH tökéletesen alkalmas arra, hogy a baktérium és vírus elleni védelmi funkciót ellássa. Míg a szaruréteg esetében az 5,5 körüli értéket, addig bőr alsó rétegei pH semlegesek - A 7-es pH semleges, felette pedig lúgos kémhatásról beszélünk.

A bőr természetes védelmének fenntartásához oda kell figyelni arra is, hogy milyen pH értékű krémeket használunk. Meg kell őrizni a bőr felső réteg savköpenyének épségét. Ezért nem javasolt például a lúgos szappan használata. A védőréteg kopása, átalakulása mellett a bőr dehidratálttá is válik, ha ilyen hatásoknak tesszük ki. Az érzékeny bőr például az átlagosnál lassabban regenerálódik, ezért különös figyelmet érdemel ilyen szempontból is.

Hogyan ápoljuk a hámréteget?

Amikor feszes és üde bőrt szeretnénk, a bőr legfelső rétegének szánjuk az ismert és népszerű hatóanyagok nagy részét. Mert ennek a rétegnek az üdesége adja a szép és selymes arcbőrt. 

A bőr legfelső rétege esetében az egyik legfontosabb dolog a fényvédelem, hiszen a szaruréteget éri a napfény. A fényvédő krémek használata azért kulcsfontosságú, mert az UV-fény lassítja az első bekezdésben felvázolt folyamatot, a bőr rétegeinek folyamatos és gyors megújulását. Emellett szárítja, roncsolja a bőrt, és felgyorsítja annak öregedését.

Az epidermis esetében a másik nagyon fontos dolog a folyamatos hidratálás. A természet is felkészült erre, mert a sejtek között olyan összetevők találhatók itt, melyek támogatják a folyadék megőrzését, a víz megkötését. Ha száraz vízhiányos a bőröd felső rétege, akkor tehát olyan anyagokra van szükséged, amelyek a hidratálnak: segítenek a bőrnek megkötni a vizet, ezáltal rugalmasabb és feszesebb lesz. 

Melyek ezek a hatóanyagok? Például ilyen a hialuronsav, mely vízmegkötő képessége mellett lassítja a bőr öregedését, de még gyulladáscsökkentő hatással is bír, a betain, az NMF-ek, karbamid, nátrium laktát, stb. Emellett fontosak az emoillensek, ezek puhítják a bőrt, segítenek a víz megtartásában és támogatják a bőr lipid rétegét.  Ilyenek a növényi olajok, vajak, ceramidok, észterek, szkvalán.  A hidratáló krémek tehát tipikusan a hámrétegre fókuszálnak. Egy jól összerakott krém hatóanyagai támogathatják a bőr hámrétegének gyors és folyamatos megújulását, és hidratálják is az epidermist.

Ha például vízhiányos a bőröd, akkor is ezt a réteget kell megcéloznod és táplálnod. Nem vagy biztos abban, hogy vízhiányos, esetleg vegyes bőröd van, ezért nem tudod, hogyan kezeld? Segítünk.

Az irha, azaz a dermis

A dermisben találhatóak az érzőidegek végződései, a sok kisebb hajszálér, amely a hőszabályozásban is szerepet kap, de a tápanyag szállítása is a feladatai közé tartozik. Itt vannak továbbá a faggyúmirigyek, hajhagymák, szőrhagymák. 

A dermis, azaz irha tehát a hámréteg hátországa, tápanyaggal látja el, emellett a másik irányba védelmi, szigetelő funkciója is van, mivel sejtjei begyógyítják a sebeket, alsó rétege kollagénből és rostokból álló párna. A benne lévő idegsejteknek pedig üzenettovábbító funkciójuk van, az érzékelés eszközeiként segítenek kapcsolatot teremteni a külvilággal.

Miért fontos tehát a dermis? A bőr tömörségét, rugalmasságát a kollagén adja, esztétikai szempontból tehát ez a funkció lehet számunkra fontos. A fiatal, egészséges telt és tömör bőr megőrzése. 

Milyen hatóanyagok tudnak működni a dermis-rétegben?

Mindannyian sokat hallunk az utóbbi időben a kollagén fontosságáról. Bőrünk feszességének megőrzői ezek a fehérjemolekulák. A kollagén előállítása a dermis rétegben történik. A kollagénmolekulák nem pótolhatóak úgy a bőrben, hogy kívülről magunkra kenjük, mert szerkezete annál sérülékenyebb és összetettebb a működése. 

Ahhoz, hogy a bőrt kollagéntermelésre ösztönözzük például C-vitaminra van szükségünk, melyet akár krém formájában is használhatsz. A C-vitamin és származékai serkentően hatnak a bőr kollagéntermelésére, ezáltal lassítva a bőr öregedését és támogatva annak feszességét, de ilyenek egyes peptidek is, melyek a kollagén szintéziséért felelős fibroblaszt sejteket stimulálják. 

A hypodermis, azaz bőralja

A bőralja a legalsó rétege a bőrnek, itt találhatóak a zsírsejtek, melyek feladata a test, a csontok védelme a külső hatásoktól. De a hormontermelésben és a hőszigetelésben is szerepe van. Az itt található zsírsejteket kollagénrostok kötik össze, és vérerek hálózzák be. A zsírszövetek csökkenésének hatására veszíthetünk bőrünk teltségéből. 

Hogyan kezeljük?

A bőraljának bőrápolás tekintetében nincsen szerepe, mert a felszívódó krémek idáig nem jutnak el.

Tehát szépségápolási szempontból a bőr legfelső és középső rétege az, melyekre érdemes és kell is hatnunk. Ezeknek a rétegeknek a megfelelő ápolásával meg tudod őrizni a bőr védelmi funkcióját, illetve megelőzheted az arcbőr idő előtti öregedését. Hiszen friss, üde bőrt teremthetsz ha tudod, hogy mit és hogyan használj az arcápolás során.